وکیل رفع مزاحمت و ممانعت از حق

رفع مزاحمت و ممانعت از حق :

دعوایرفع مزاحمت و ممانعت از حق: ماده ۱۵۹ قانون آیین دادرسی مدنی : دعوای ممانعت از حق عبارت است از تقاضای کسی که رفع ممانعت از حق ارتفاق یا انتفاع خود را در ملک دیگری بخواهد برای مثال : کشاورزی از ملک مزروعی کشاورزان دیگر دارای حق مجرا و عبور آب برای آبیاری ملک خود بوده اما در ادامه استفاده وی از این حق کشاورزان مجاور از اعمال این حق جلوگیری می نمایند . در این صورت کشاورزی که سابقه حق المجرا داشته بی آنکه نیازی به اثبات اصل ادعای وجود حق مجرا را داشته باشد صرفاً با ارائه دلایل استفاده سابق علیه کشاورزی که مانع حق وب شده می تواند دعوای رفع ممانعت از حق مطرح کند. در صورت صدور رای علیه خواهان یا خوانده حسب مورد هر یک می توانند دعوای مالکیت در مرجع صالح اقامه کنند و از این رای علیه طرف پیروز در دعوای ممانعت از حق استفاده کنند.

رفع-مزاحمتا-و-ممانعت-از-حق

رفع-مزاحمتا-و-ممانعت-از-حق

دعوای مزاحمت :

طبق ماده ۱۶۰ قانون آیین دادرسی مدنی دعوای مزاحمت عبارت است از دعوایی که به موجب آن متصرف تصرفات مال غیرمنقول درخواست جلوگیری از مزاحمت کسی را می نماید که نسبت به متصرفات او مزاحم است بدون اینکه مال را از تصرف متصرف خارج کرده باشد. فرضا مالک ملک مجاور ناودان ملکی خود را طوری قرار دهد که در محدوده ملکی مالک مجاور آبریز جاری می‌شود متصرف ملک مجاور می‌تواند علیه صاحب ناودان دعوای رفع مزاحمت اقدام کند در این دعوا آنچه مهم است سابقه تصرف خواهان بدون مزاحمت مالک همجوار و مزاحمت فعلی مالک مجاور می‌باشد مزاحمت بدون اجازه و رضایت خواهان بر خلاف قانون است.

دعاوی مزاحمت و ممانعت از حق به روشنی قابل شناسایی است در ممانعت از حق عمل فاعل به طور کلی مانع استفاده از حق می‌شود ولی در مزاحمت عمل فاعل اخلال جزئی در تصرفات و انتفاع خواهان است و انتفاع متصرف را به طور کلی منتفی و ناممکن می سازد.

نکته : ذینفع در دعاوی ممانعت از حق استفاده کننده سابق و در دعاوی مزاحمت استفاده کننده فعلی است.

مرجع صالح :

طبق ماده ۱۲ قانون آیین دادرسی مدنی تمامی دعاوی مربوط به اموال غیر منقول اعم از دعاوی مالکیت، مزاحمت و ممانعت از حق، تصرف عدوانی و حقوق مربوط به آن در دادگاهی اقامه می‌شود که مال غیر منقول در حوزه آن واقع است اگر چه خوانده در آن حوزه مقیم نباشد.

وکیل رفع مزاحمت و ممانعت از حق :

با توجه به مطالبی که گفته شد برای جلوگیری از ضرر و زیان ناشی از دعاوی ممانعت و مزاحمت از حق بهتر است با وکیل متخصص امور ملکی مشورت کنید در صورت نیاز به وکیل می توانید از طریق راه های ارتباطی با وکیل نادری تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *