رفع-ممنوع-الخروجی

وکیل رفع ممنوع الخروجی

رفع ممنوع الخروجی

مفهوم ممنوع الخروج بودن :

ممنوع الخروج بودن فرد به این معنی است که فرد بدهکار به دلیل عدم معرفی و یا عدم دسترسی به اموال خود به درخواست بستانکار طبق مقررات ، قادر به خروج از کشور نیست و از خروج وی جلوگیری می شود.

نکته : معمولاً افراد تا قبل از سفر از وضعیت ممنوع الخروجی خود اطلاع ندارند.

رفع-ممنوع-الخروجی
چه کسانی ممنوع الخروج می شوند ؟

۱. بدهکاران قطعی مالیاتی
۲. کسانی که طبق قانون با صدور حکم قطعی و یا صدور اجراییه بدهی آنها بررسی شده و بدهکار تلقی می شوند.
۳. اشخاصی که در خارج از کشور و کارهای خلاف قانون انجام می‌دهند و از خروج مجدد این افراد جلوگیری می شود.
۴. کسانی که نمی توانند به صورت مستقل برای خود پاسپورت دریافت کنند و نیازمند اجازه شوهر یا پدر خود هستند .
۵. افرادی که سفر خارجی آنها با مقررات جمهوری اسلامی ایران مغایرت دارد.

مدت اعتبار ممنوع الخروجی :

مدت زمان اعتبار قرار ممنوع الخروجی هر ۶ ماه یکبار است. اما دادگاه میتواند هر ۶ ماه یکبار آن را تمدید کند این قرار ۲۰ روز پس از ابلاغ قابل اعتراض در دادگاه تجدیدنظر استان است .

کدام مراجع قضایی ممنوع الخروج می کنند ؟

۱. اولین مرجع برای ممنوع الخروجی افراد دادسرا است. دادسرا پس از رسیدگی و بررسی اتهام شخص جهت جلوگیری از خروج متهم میتواند از طریق دادستانی کل کشور اقدام به ممنوع الخروج کردن شخص کند .

۲. یکی دیگر از مراجعی که قادر به ممنوع الخروجی افراد است دادگاه حقوقی است که فقط هنگام اجرای احکام می‌تواند افراد را ممنوع الخروج کند.

۳. مرجع دیگر اداره ثبت است . این مرجع بدهکارانی که به موجب سند رسمی بدهی آنها محرز شده است را می تواند ممنوع الخروج کند .

۴. بانک مرکزی یکی دیگر از مراجعی است که قادر به ممنوع الخروجی افراد بدهکار بانکی است.
۵. سازمان تامین اجتماعی نیز میتواند بدهکاران بیمه را ممنوع الخروج کند.
۶.اداره دارایی نیز می تواند به جهت بدهی بدهکاران مالیاتی اقدام به ممنوع الخروج کردن آنها کند.

چگونه از ممنوع الخروجی خود مطلع شویم ؟

افرادی که نسبت به ممنوع الخروجی خود شک دارند می توانند از طریق اینترنت به آن پی ببرند زیرا سازمان ثبت اسناد و املاک سامانه ای را در این زمینه راه اندازی کرده است.

نحوه ممنوع الخروج کردن زوج بابت مهریه و چگونگی رفع آن :

زوجه میتواند به دو طریق زوج را به دلیل عدم پرداخت مهریه ممنوع الخروج کند.

۱) ممنوع الخروج کردن زوج از طریق دادگاه :

طبق ماده ۲۳ قانون محکومیت های مالی، پس از صدور رای محکومیت مهریه و عدم پرداخت آن و عدم تقسیط مهریه ،زوجه میتواند قرار ممنوع الخروجی را از دادگاهی که رای را صادر کرده درخواست کند . اما اگر مهریه پرداخت شود و یا اعسار زوج از پرداخت مهریه مورد پذیرش واقع شود و یا چنانچه زوج تامین مناسبی بسپارد قرار ممنوع الخروجی صادر خواهد شد.

ممنوع الخروج کردن زوج به دلیل مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت :

چنانچه زن از طریق اجرای ثبت اقدام به مطالبه مهریه خود کند ، باید به دفتر ازدواجی که نکاح را ثبت کرده مراجعه کرده و درخواست صدور اجرائیه را مطرح کند . پس از اینکه اجراییه صادر شد هم می توان زوج را ممنوع الخروج و هم اموال او را توقیف کرد .
در صورتی که حکم اعسار از پرداخت مهریه زوج قبلاً صادر شده باشد و زوج پیش پرداخت مهریه و مقداری از مهریه را قبلا پرداخت کرده باشد با تقاضا و درخواست زوج قرار ممنوع الخروجی وی رفع می شود .

رفع ممنوع الخروجی :

به طور کلی شخص باید از همان مرجعی که قرار ممنوع الخروجی را صادر کرده تقاضای رفع ان را کند . و بدهکاران نیز برای رفع ممنوع الخروجی یا باید رضایت طلبکار را داشته باشند و یا بدهی خود را کامل پرداخت کنند .
برای رفع هر ممنوع الخروجی راهکاری وجود دارد .
برای مثال شخص اگر در مرحله بازپرسی ممنوع الخروج شده باشد از طریق تامین وثیقه ای که اعتبار دارد میتواند تقاضای رفع ممنوع الخروجی خود را از بازپرس مطرح کند .
بدهکارانی که حکم اعسار شان صادر و بدهی هایشان قسطی می شود می توانند از دادگاه ها درخواست رفع ممنوع الخروجی کنند.

آیا اعتراض نسبت به ممنوع الخروجی فرد ممکن است ؟
طبق تبصره ۲ ماده ۲۴۷ قانون آیین دادرسی کیفری فردی که ممنوع الخروج شده تا ۱۰ روز امکان اعتراض به قرار ممنوع الخروجی خود دارد.

آیا امکان خروج فرد از کشور با وجود ممنوع الخروجی وجود دارد؟

برخی مواقع به جهت سفر زیارتی و یا مسافرت های ضروری شرایط خروج فرد از کشور به طور موقت ضمن جلب رضایت از طلبکاران و … وجود دارد .

آیا شغل افراد بر ممنوع الخروجی بودن آنها تاثیر دارد ؟

اغلب برخی اشخاص که شغل و حرفه آنها نیازمند خروج از کشور است تقاضای خروج از کشور را در وضعیت ممنوع الخروجی دارند در این حالت در صورتی که شرایط خاص وی ثابت و تایید شود ممنوع الخروجی آنها رفع می شود .

وکیل رفع ممنوع الخروجی :

رفع ممنوع الخروجی از امور پیچیده کیفری و خانواده است که نیازمند مشورت با وکیل متخصص است زیرا وکیل با تجربیات خود در این زمینه به بهترین نحو می‌تواند از حقوق موکل خود دفاع کند در صورت نیاز به وکیل متخصص کیفری و خانواده از طریق راه های ارتباطی با وکیل نادری تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *