وکیل چک صیادی + مشاوره حقوقی صفر تا 100

وکیل چک صیادی + مشاوره حقوقی و قوانین مربوطه با وکیل نادری : با معرفی نسل جدید چک ها موسوم به چک صیادی تحولات زیادی در قانون چک به وجود آمد. طبیعی است همراه با این روند شاهد قوانین و مقررات جدیدی در این زمینه باشیم. متأسفانه در قوانین قبلی چک کاستی هایی وجود داشت که به مرور زمان چالش ها و مشکلات حقوقی ناشی از آن آشکار شد. از این رو قانونگذار ایران تصمیم گرفت در راستای کاستن از مشکلات حقوقی گذشته و افزایش قانون مداری در این زمینه قوانینی به تصویب برساند که کارآمد تر باشد.

اما تحولاتی که در زمینه ی قوانین به وجود می آید در روند بسیاری از امور قضایی تأثیرگذارند و منجر به تخصصی تر شدن امر می گردد. تغییر قوانین چک هم از این قاعده مستثنی نبود. ورود قوانین جدید مساویست با منسوخ شدن قوانین و روال قبلی . در نتیجه حضور یک وکیل متخصص که بر تمامی ابعاد پرونده ی شما اشراف دارد. می تواند در حصول نتیجه ی مثبت بسیار مؤثر باشد. وکیل چک صیادی با آگاهی کامل از قوانینی که در این زمینه وجود دارد. در کنار سال ها تجربه و تخصص خود می تواند پرونده را به بهرتین شکل ممکن پیش ببرد.

وکیل چک صیادی

به نظر شما وکیل چک صیادی چه ویژگی هایی دارد و چگونه به شما کمک می کند؟ در ادامه با ما همراه باشید.

آشنایی با چک صیادی

با روی کار آمدن چک صیادی صدور ، ظهرنویسی و همچنین تقاضای دسته چک با تغییرات زیادی همراه شد. مهم ترین ویژگی چک صیادی درج یک شناسه ی 16 رقمی یکتا روی هر برگ چک است. این شناسه به شما این امکان را می دهد که از طریق آن چک صیادی خود را ثبت کرده و به آن رسمیت قانونی ببخشید.

در گذشته به دلیل ساختار نظام چک شاهد اختلافات حقوقی بیشماری در این زمینه بودیم. مراجع قضایی مملو از پرونده های بود که موضوع بیشتر آنها چک برگشتی و مسائل مرتبط با چک بود. از این رو نسل جدید چک ها به گونه ای طراحی شد که بتواند تا حد زیادی از بار مشکلات حقوقی چک بکاهد و رنگ قانونی به آن ببخشد.

برای صدور چک های صیادی و همچنین ظهرنویسی آن بایستی ابتد برای ثبت در سامانه ی صیاد اقدام نمود. سامانه ی صیاد زیر نظر بانک مرکزی قرار دارد و به صورت تخصصی برای چک های صیادی در نظر گرفته شده است.

جهت استعلام چک وارد لینک زیر شوید :

https://www.cbi.ir/simplelist/19689.aspx

نمونه هایی از تغییرات قانون چک

  • تمامی دسته چک های جدید بابستی در قالب سامانه ی صیاد تنظیم شده و با توجه به اعتبار سنجی متقاضی ، سقف مشخصی اعتبار برای او در نظر گرفته می شود.
  • مبالغی که برای چک در نظر گرفته می شود. نباید از مجموع چک های تسویه نشده و همچنین سقف مجاز اعتبار متقاضی بالاتر باشد. ( این امر به عنوان یک سد قانونی در برابر صدور چک بلامحل عمل می کند.)
  • در صورتی که متقاضی دسته چک در فرایند اعتبار سنجی چیزی را بر خلاف امر و غیروقعی جلوه دهد. به جزای نقدی درجه پنج محکوم شده. و برای مدت سه سال از دریافت دسته چک محروم می گردد.
  • چک های صیادی دارای مدت اعتبار مشخصی هستند. و این مدت اعتبار روی چک درج شده است, حداکثر مدتی که برای زمان اعتبار چک صیادی در نظر گرفته می شود سه سال از تاریخ صدور دسته چک می باشد.
  • در صورت فقدان و یا کسر وجه چک با تقاضای دارنده ی چک تمامی حساب های صادرکننده ی چک به میزان مبلغ چک و یا کسری آن مسدود می گردد.

نحوه ی صدور اجرائیه برای چک صیادی

مهم ترین مساله ای که در رابطه با چک های نسل جدید می توان اشاره کرد این است که دارنده ی چک برای وصول چک صیادی برگشتی خود می تواند از مسیر درخواست اجرائیه عمل کند. یعنی نیازی به طرح دعوی نیست. این اجرائیه فقط علیه شخص صادرکننده یا صاحب حساب یا به صورت تضامنی صادر می گردد.

درخواست صدور اجرائیه از دادگاه حقوقی به این شکل است که دارنده ی چک با رجوع به دادگاه درخواست می کند. که جهت وصول مبلغ چک بدون نیاز به دادرسی و رسیدگی های قضایی و بدون صدور حکم ، اجرائیه را صادر کرده بدین ترتیب وجه چک وصول گردد.

ضمن اینکه امکان درخواست مبلغ حق الوکاله ی وکیل نیز وجود دارد.

باید در نظر داشت که این اجرائیه در شرایطی صادر می گردد که در متن چک به به کلمه ی مشروط و بابت تضمین اشاره ای نشده باشد. همچنین دلیل برگشت چک نباید عدم دستور پرداخت آن باشد.

البته تمامی مقررات سابق مانند تعقیب کیفری و مسئولیت تضامنی صادرکنندگان کماکان در جای خود باقیست.

انجام مشاوره حقوقی چک های صیادی با وکیل نادری

علی رغم تحولاتی که در قانون چک به وجود آمده است ضمانت اجرای کیفری و حقوقی آن پابرجاست, اما در نحوه ی روند دادرسی و جزئیات آن تغییرات زیادی به وجود آمده است. از این رو حضور یک وکیل حرفه ای و متخصص در این زمینه به شما کمک می کند تا بر حقوق قانونی خود مسلط باشید و در مدت زمان کوتاهی به نتیجه برسید.

وکیل چک صیادی با سرعت و استمرار در پیگیری می تواند حداکثر پتانسیل علمی خود را در مقام دفاع از موکل به کار ببندد. و با آگاهی کامل از جزئیات قوانینی که در این زمینه وجود دارد پرونده ی شما را به نحو احسن پیش ببرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام مشاوره حقوقی در این زمینه. می توانید با پوریا نادری وکیل پایه یک دادگستری در ارتباط باشید.

سوالات متداول

1- در قوانین جدید چک امکان صدور چک موردی وجود دارد؟

بله. شما می توانید در صورتی که دسته چک ندارید برای صدور چک موردی اقدام نمایید.

2 – آیا برای ظهرنویسی چک صیادی بایستی آن را در سامانه ی صیاد به ثبت رسانید؟

بله. ظهرنویسی چک صیادی مستلزم ثبت آن در سامانه ی صیاد می باشد.

3- با صدور چک های جدید تکلیف دسته چک های قدیمی چه می شود؟

بر اساس اعلام بانک مرکزی تمامی دسته چک‌های قدیمی در صورتی که با دسته چک های جدید تعویض نشده باشند. در شعب همه ی بانک‌های کشور قابل پذیرش نیست. و فقط از طریق بانک صادرکننده ی دسته چک قابل وصول می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *