اجرای احکام غیابی ، شرایط و نحوه اقدام

اجرای احکام غیابی در قانون ایران : رای دادگاه همواره یا در قالب حکم صادر میشود یا در قالب قرار صادر میشود. بدین توضیح که قرارها همیشه حضوری هستند و هیچ وقت بصورت غیابی صادر نخواهند شد. همچنین احکام نسبت به خواهان همیشه حضوری هستند ولی نسبت به خوانده در صورتی که در هیچ یک از جلسات دادرسی خود یا وکیل او حضور نداشته باشد و لایحه دفاعیه نیز تقدیم دادگاه نکرده باشد حکم در پایان جلسه، غیابی صادر خواهد شد. اگر ابلاغ جلسه رسیدگی بصورت واقعی نیز به جناب محکوم علیه شده باشد حکم حضوری خواهد بود. در ادامه با توضیحات وکیل اجرای احکام قضایی همراه باشید..

اجرای احکام غیابی

قابلیت اجرای احکام غیابی

آیا حکم که به صورت غیابی صادر می‌شود قابلیت اجرا دارد؟

جواب مثبت است. و حکم قابلیت اجرا خواهد داشت اما با چگونگی اجرای آن با احکام حضوری تفاوت خواهد داشت. و اجرای حکم غیابی مانند اجرای حکم حضوری نخواهد بود.

ضامن یا تامین در حکم غیابی

در صورتی که حکم صادره از سوی دادگاه غیابی باشد برای اجرای حکم غیابی، معرفی ضامن یا سپردن تامین از سوی محکوم‌ له لازم است. اگر در مرحله اجرا در واحد اجرای احکام مدنی جناب محکوم علیه یا خوانده، دادخواست اعسار از پرداخت محکوم به را تقدیم کند.

تاثیر ابلاغ واقعی و ابلاغ قانونی در روند اجرای حکم غیابی

اگر حکم که به صورت غیابی صادر شده باشد و صدور رای یا اجرای حکم ابلاغ واقعی به جناب محکوم علیه شده باشد و مشاهده کرده باشد دیگر سپردن وثیقه یا معرفی ضامن محلی از اعراب نخواهد داشت. اما اگر ابلاغ قانونی شده باشد این امر بگونه‌ای دیگر رقم خواهد خورد و اخذ تامین یا معرفی ضامن ضروری است.

لازم به توضیح است که ابلاغ واقعی یعنی اینکه فرد موضوع ابلاغیه را مشاهده کرده باشد ولی در ابلاغ قانونی صرفاً در روزنامه منتشر شده است خواه از سوی فرد مشاهده شده باشد یا مشاهده نشده باشد.

فلسفه سپردن تامین یا معرفی ضامن

زمانی که حکم غیابی صادر میشود محکوم له باید از قاضی و از دادگاه صالح در قالب لایحه‌ای تقاضای صدور اجرائیه انجام دهد. تبعاً اجراییه صادر میشود و دستور اجرا صادر میشود. علت سپردن وثیقه و معرفی ضامن این است که در صورتی که فرد غایب از حقوق مطلع شد و دفاعیات انجام داد و به حق خود رسید و به ناحق به نفع خواهان حکم داده شده باشد از آن وثیقه یا شخص ضامن خساراتی که به جناب محکوم علیه در حکم غیابی وارد شده است جبران شود.

نوع تامین سپرده شده در صندوق دادگستری

نوع تامینی که به دادگاه جهت اجرای حکم غیابی داده می‌شود می‌تواند جواز کسب باشد یا فیش کارمند رسمی باشد. یا مقداری وجه رایج باشد که به صندوق دادگستری جهت خسارات احتمالی که به محکوم علیه غیابی وارد شده سپرده می‌شود لذا محدودیت نوعی برای سپردن تامین وجود ندارد و هر آن چیزی که مالیت داشته باشد. می‌تواند بعنوان تامین در صندوق قوه قضاییه نگهداری شود.

دادخواست واخواهی و توقف حکم غیابی

اگر در مرحله اجرای حکم غیابی دادخواست واخواهی از سوی فرد محکوم علیه داده شود و عذر موجه ارائه کرده باشد. اجرای حکم متوقف خواهد شد. اما اگر عذر موجه در دادخواست ارائه نشده باشد. تاثیری در جلوگیری از اجرای حکم ندارد و کماکان حکم اجرا خواهد شد. بنابراین اجرای حکم غیابی منوط است به علت موجه داشتن مانند اینکه محکوم علیه غیابی قادر به حرکت نبوده است.

آیا زمانی که محکوم علیه غیابی از مفاد رای به هر نحوی مطلع شود سپردن تامین لازم است؟

زمانی که فرد از مفاد رای باخبر شود دیگر نیازی به سپردن تامین نخواهد بود.

آیا اگر محکوم علیه در صورتی که بر اثر اجرای حکم غیابی به زندان روانه شود از تامین سپرده شده رفع اثر میشود؟

بله؛ به دلیل اینکه محکوم علیه از حکم غیابی مطلع شده است از تامین محکوم له رفع اثر میشود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *