6 مورد از مستثنیات دین

مستثنیات دین چیست و شامل چه مواردی است ؟ مطابق قانون اجرای احکام مدنی مصوب 1356 از تاریخ ابلاغ اجرائیه، مدیون ملزم است در مدت 10 روز نسبت به پرداخت دین و بدهی خود اقدام کند و چنانچه اقدام به پرداخت نکند.

طلبکار می تواند از واحد اجرای احکام دادگاه، درخواست توقیف اموال بدهکار را بنماید ولی در توقیف اموال، قانونگذار استثنائاتی را در جهت حمایت از حقوق اولیه بدهکار و افراد تحت تکفل او پیش‌بینی کرده است که به آن مستثـنیات دیـن گفته می‌شود و غیرقابل توقیف و فروش است. در ادامه با وکیل نادری همراه باشید…

مستثنیات دین در قوانین

مستثنیات دین در قوانین مختلف، از جمله قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی مصوب 1394، قانون اجرای احکام مدنی مصوب 1356، قانون آیین دادرسی مدنی مصوب 1379 و آئین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرا مصوب 1387پیش‌بینی شده است.

مستثنیات دین

موارد مستثنیات دین

موارد مستثنیات دین طبق ماده 24 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی مصوب 1394 صرفاً شامل موارد زیر میباشد که عبارتند از:

 1. منزل مسکونی که عرفاً در شأن محکوم علیه در حالت اعسار او باشد.
 2. اثاثیه مورد نیاز زندگی که برای رفع حوائج ضروری محکوم علیه و افراد تحت تکفل وی لازم است.
 3. کتب و ابزار علمی و تحقیقاتی برای اهل علم و تحقیق متناسب با شأن آنها
 4. وسایل و ابزار کار کسبه، پیشه وران، کشاورزان و سایر اشخاص که برای امرار معاش ضروری آنها و افراد تحت تکفلشان لازم است.
 5. تلفن مورد نیاز مدیون
 6. مبلغی که ضمن عقد اجاره به موجر پرداخت میشود مشروط بر اینکه پرداخت اجاره بها بدون آن موجب عسر و حرج گردد و عین مستأجره مورد نیاز مدیون بوده و بالاتر از شأن او نباشد.

نکاتی درباره اثاثیه مورد نیاز زندگی

وسایل اولیه زندگی مثل یخچال، تلویزیون، اجاق گاز، فرش جزء اثاثیه مورد نیاز زندگی محسوب میشود و قابل توقیف نیست.
وسایل و اثاثیه منزل در صورتی مسـتثنیات دیـن محسوب میشود که از نظر ارزش و کاربرد متعارف باشد.

مثلاً اگر ارزش ریالی مبلمان مدیون گرانقیمت و نفیس باشد یا فرش ابریشمی در منزل وجود داشته باشد، نمیتوان آنها را جزء اثاثیه مورد نیاز مدیون در نظر گرفت.

کتب و ابزار علمی

هر چند کتابهای موجود در کتابخانه یک شخص که برای او ضرورت دارد مثل کتابهای حقوقی و قانون برای یک وکیل مستثنـیات دین محسوب میشود اما کتابهای غیرحقوقی در این مثال مستثنـیات دین نیست و همچنین کتابهای موجود در یک کتاب‌فروشی نیز مستثنـیات دین محسوب نمی‌شود.

تاکسی و استثناء در دین

خودرو تاکسی چون وسیله امرار معاش است، قطعاً جزء مستثنیات دین است اما خودرو سواری که فرد از آن وسیله برای مسافرکشی و امرار معاش استفاده میکند مثل تاکسی‌های اینترنتی(اسنپ) را هم میتوان مستثنیات دین دانست که البته پذیرش این امر با قاضی اجرای احکام است.

تلفن همراه و ارتباط آن با مسـتثنیات دین

تلفن مورد نیاز مدیون، شامل تلفن همراه و تلفن ثابت میشود. اما اگر شماره تلفن همراه دارای قیمت بالایی باشد مثل شماره‌ های رند قابل توقیف است. زیرا مدیون میتواند با یک شماره همراه اعتباری هم کار خودش را راه بیندازد.

مرجع صالح در مستثنیات دین

 • مرجع تشخیص اینکه آیا مال معرفی‌شده متناسب با شئون عرفی محکوم علیه است یا خیر. دادگاه صادرکننده حکم است.
 • مرجع تشخیص این امر که آیا مالی در شمار مستثـنیات دین هست یا خیر، دادگاه اجراکننده حکم است.

در صورت تبدیل مسـتثنیات دیـن به مال دیگر، آیا مال جدید قابل توقیف است؟

اگر مستثنیات دین تبدیل به مال دیگری شده باشد. مثلاً ملکی در طرح اجرایی واقع و بهای آن پرداخت شود. بهای آن قابل توقیف است. البته اگر محکوم‌ علیه ثابت کند که قصد دارد با آن پول برای خود مجدد منزلی برای سکونت بخرد، قابل توقیف نیست.

4 پاسخ
 1. محمود
  محمود گفته:

  من تنها 4دانگ یک ملک دارم و دو دانگ آن بر اساس قاعده تنصیف منتقل شده است همچنین سال 1399طی اقرارنامه حق انتفاع از ملک مذکور را به همسر سابقم داده ام که منزل دیگری هم دارد آیا از طریق مستثنیات دین چون فاقد منزل هستم میتوانم طرح دعوا کنم

  پاسخ
 2. میلاد افشار
  میلاد افشار گفته:

  سلام من۱۵ماهه نامزد کردم حدود۴ماهه با وام مسکن اینا یه ملکی خریدم الان به مشکل خوردین آیا زن میتواند بجای مهریه ملک را توقیف کند.لازم بذکره من فقط این ملک بنامم هست و دیگر هیچی

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *