وکیل مطالبه اجاره بهای پرداخت نشده توسط مستاجر

مطالبه اجاره بهای پرداخت نشده توسط مستاجر با وکیل ، اجاره بها و تعیین آن در قرارداد : زمانی که موجر و مستاجر در قالب عقد اجاره با هم قرارداد منعقد می کنند. در یکی از بندهای آن قرارداد مشخص می شود که مستاجر به مبلغ معین و در تاریخ معینی مبالغی را به عنوان اجاره بها بپردازد و قبل از آنکه آن تاریخ معین به سر برسد دینی بر ذمه مستاجر باقی نخواهد ماند. اما در صورت عدم پرداخت اجاره بها چه کنیم ؟ برای توضیحات تکمیلی در ادامه با وکیل نادری همراه باشید..

به طور مثال اگر در قرارداد شرط شده باشد که مستاجر سی ام هر ماه مبلغ 3 میلیون تومان اجاره بها باید پرداخت کند. در تاریخ بیست و نهم ماه هیچ دینی بر ذمه مستاجر به عنوان اجاره بها نخواهد بود. برای تنظیم قرارداد اجاره زمانی که مبلغ و تاریخ به عدد نوشته می شود به حروف نیز نوشته شود. تا امکان تغییر آن وجود نداشته باشد.

وکیل مطالبه اجاره بها

اعسار از پرداخت اجاره بها

اعسار از پرداخت اجاره بها باعث نخواهد شد که مستاجر از دینی که به عنوان اجاره بها بر گردن خود دارد معاف شود. وانگهی حق فسخ را به موجر بابت عدم پرداخت اجاره بها خواهد داد.

ارسال اظهارنامه برای مطالبه اجاره بها

موجر برای اخذ اجاره بهای معوقه یا به بیانی بهتر اجور معوقه می توان از شیوه ارسال اظهارنامه اقدام کرد. با توسل به این روش به طور رسمی و قانونی موجر از مستاجر به وسیله اظهارنامه مطالبه اجور معوقه را تقاضا می کند. البته برای اجاره بهایی که در آینده پرداخت می شود منعی برای ارسال اظهارنامه وجود ندارد.

دادخواست مطالبه اجور معوقه

راه دیگر برای دریافت اجاره بهایی که پرداخت نشده است تنظیم دادخواست با خواسته مطالبه اجور معوقه است. هزینه دادرسی در این نوع دعاوی بسته به میزان اجاره بهایی که مورد مطالبه قرار گرفته است. اگر تا 20 میلیون تومان باشد دو و نیم درصد و اگر بالای 20 میلیون تومان باشد. سه و نیم درصد نسبت به ارزش خواسته هزینه دادرسی باید پرداخت شود.

صلاحیت رسیدگی به دعوای اجاره بهای معوقه

از نظر صلاحیت محلی دادگاهی صالح می باشد که ملک استیجاری در آن واقع است به طور مثال اگر موجر در شهر تهران ساکن باشد. و ملکی را در شهر شیراز به اجاره داده باشد. مراجع قضایی شهر شیراز صلاحیت رسیدگی خواهند داشت. از نظر صلاحیت ذاتی باید به مبلغ اجاره بها توجه کرد. اگر مبلغ اجاره بها تا ۲۰ میلیون تومان باشد. شورای حل اختلاف صلاحیت رسیدگی خواهد داشت. و اگر بالای ۲۰ بیست میلیون تومان باشد دادگاه حقوقی صلاحیت رسیدگی و صدور حکم به موضوع مذکور را خواهد داشت.

عدم ذکر موعد پرداخت اجاره بها

اگر در اجاره نامه برای پرداخت اجاره بها به صورت ماهانه و یا سالانه تاریخ معینی مدنظر قرار نگرفته باشد و این موضوع مسکوت مانده باشد تکلیف مستاجر است که به صورت نقدی و یکجا کل اجاره‌ بها را پرداخت کند اما معمولاً موجر و مستاجر در قرارداد ذکر می کنند که در چه زمانی اجاره بها به صورت تقسیط پرداخت بشود.

زمانی که مستاجر فوت کند چه تاثیری به اجور معوقه خواهد داشت؟

در صورت فوت مستاجر اجاره بهایی که در روز معین از ماه پرداخت باید بشود حال نخواهد شد و در همان تاریخ با وجود فوت مستاجر باز هم باید پرداخت بشود اما اجور معوقه بعنوان یک بدهی از ماترک او پرداخت خواهد شد.

خارج شدن ملک استیجاری از انتفاع چه تاثیری بر اجاره بها خواهد گذاشت؟

اگر ملک استیجاری به هر دلیلی از انتفاع خارج شود و امکان استفاده از آن وجود نداشته باشد هر مقدار از اجاره بهای آینده که باقی مانده است ساقط می شود اما تمام اجاره بها که باقی مانده است و بعنوان اجور معوقه از آنها یاد می شود ساقط نمی شود و باید پرداخت خواهد بود.

پوریا نادری – وکیل متخصص امور ملکی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *