وکیل مهریه در تهران ، هر آنچه در خصوص مطالبه مهریه باید بدانید توسط وکیل نادری به زبان ساده بیان میگردد.  مهریه کلمه ای عربی است و معادل فارسی آن کابین می باشد. کلماتی چون صداق، نحله و فریضه نیز می تواند جایگزین این کلمه شود.

مهمترین رکن مطالبه مهریه

رکن اساسی در مطالبه مهریه سرعت عمل در توقیف اموال می باشد با توجه به رویه جدید در مراجعه به اداره اجرای ثبت اسناد رسمی ، وکیل متخصص وصول مهریه می بایست قبل از ارسال ابلاغ به زوجه اقدامات اولیه در توقیف اموال را فراهم آورده چرا که ممکن است به محض اطلاع زوج از شروع روند قانونی قبل توقیف اموال نسبت به انتقال مالکیت آن اقدام نماید بدیهی است همین امر در خصوص حسابهای بانکی نیز صادق است فلذا با توجه به توضیحات ارائه شده اولیت در اقدام توسط وکیل مطالبه مهریه توقیف سریع اموال خواهد بود .

حال با این توضیح اولیه از ابتدا مهریه و انواع آن مورد بررسی قرار می گیرد . در ادامه با وکیل نادری همراه باشید…

مهریه چیست؟

مهریه مالی است که در زمان جاری شدن خطبه عقد، زوج متعهد می شود که آن را به زوجه بپردازد که می تواند در غالب پول رایج مملکت، سکه، ملک، آپارتمان باشد. زوجه می تواند مهر خود را در هر زمانی که بخواهد از زوج طلب کند. امکان مطالبه مهریه هم از طریق دادگاه و هم از طریق اجرای ثبت وجود دارد. برای گرفتن مهریه عقلانی است که از وکیل طلاق توافقی کمک و مشاوره گرفت. در ادامه خصوص انواع آن در قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران توضیح خواهیم داد.

وکیل متخصص مهریه

انواع مهریه

الف) مهـر المسمی

این نوع مهریه در زمان عقد میزان آن تعیین می شود و در سند ازدواج نیز مقدار مشخص و ثبت می شود و در اصطلاح به آن مهر المسمی می گویند. در قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران در مهر المسمی هیچگونه محدودیتی وجود ندارد. و زوج و زوجه هر میزانی که بخواهند می توانند بعد از توافق در سند ازدواج به ثبت برسانند و استفاده از خانه و ملک بعنوان مهر در مهر المسمی امکانپذیر است.

ب) مهر المتعه

مـهر المتعه به زنانی  تعلق می گیرد که در زمان عقد برای آن ها هیچ مهری در نظر گرفته نشده است و مرد قبل از نزدیکی و قبل از تعیین مهر اقدام به طلاق زن می کند. میزان مهر المتعه با توجه به وضعیت مالی مرد تعیین می شود.

پ) مهـر المثل

مـهر المثل مهری است که در ضمن عقد زوجین بر سر آن به توافق نرسیده باشند. و مقدارش تعیین نشده باشد. ولی به جهاتی ابطال شده باشد برای مثال ملکی که برای مهریه انتخاب کرده اند مجهول باشد.

در این موارد مهر المثل به زن بعد از عقد و بعد از نزدیکی تعلق می گیرد. از شروط اسقرار مهر المثل نزدیکی می باشد. عوامل که میزان مهر المثل را تحت تاثیر قرار می دهد شامل وضعیت زن و شرایط و اوضاع می باشد. برای مثال ویژگی اخلاقی، خانوادگی، میزان تحصیلات علمی و هنری، معیارهای جسمانی و سایر مواردی که در عرف می تواند میزان مهر را تحت تاثیر قرار دهد. تعیین کننده مهر المثل است.

وکیل برای مطالبه مهریه

انواع مهریه از لحاظ نحوه دریافت

مهریه از لحاظ نحوه دریافت به دو دسته مهریه عند المطالبه و عند الاستطاعه تقسیم می شود.

1) مهـریه عند المطالبه

  • مـهریه بعنوان دینی برگردن مرد قرار دارد و منظور از عندالمطالبه بودن آن اینست که هر زمان بعد از عقد زوجه می تواند با مراجعه به دادگاه های خانواده تقاضای دریافت آن را کند و مرد نیز باید آن را پرداخت کند.

2) مهـریه عندالاستطاعه

  • در این مورد بعد از عقد چنانچه زوجه طلب مهراش را بکند. بر اساس توانایی مالی زوج دادگاه تعیین می کند که چه میزان از آن را باید بپردازد. در این مورد چنانچه زوج قادر به پرداخت مهریه نباشد. زوجه نمی تواند از حق حبس خود استفاده کند.

ویژگی های  مهریه

مهـریه از نظر قانونی باید دارای اوصاف و شرایطی باشد که قانون گذار آنرا پذیرفته و مطالبه آنرا امکان پذیر می داند البته در صورت عدم وجود شرایط و ویژگی ها مهریه بی اعتبار و بی ارزش بوده لیکن ابطال مهریه به معنی ابطال عقد نمی باشد.

وکیل متخصص برای مطالبه مهریه

ویژگی های آن شامل:

  1. مقدار آن باید از لحاظ جنس مشخص باشد.
  2. مهریه باید دارای ارزش عقلایی مشروع باشد به این معنی که در بازار قابلیت داد و ستد داشته باشد مثل ماشین، زمین و … که بتوان آن را معامله کرد.
  3. مهـریه باید قابل برای زوجه قابل تملک باشد.
  4. مهریه نباید جز اموال وقفی یا اموال عمومی باشد و باید قابلیت نقل و انتقال داشته باشد.

افزایش مهریه

برخی از محاکم قضایی معتقدند که مهریه شرعا و قانونا باید همان میزانی باشد که در ضمن عقد تعیین شده است. و چنانچه خواستار تغییر میزان آن باشند. خواسته شان محکوم به رد است. در مقابل برخی محاکم قضایی معتقد که اگر دو طرف موافق با این قضیه باشند. شرعا و قانونا باید درخواست خواهان مورد توجه قرار بگیرد و زوج باید مهریه را پرداخت نماید. افزایش مهریه باید در قالب یک اقرار نامه رسمی در دفترخانه اسناد رسمی به ثبت برسد. اما کاهش میزان مهریه در دفترخانه اسناد رسمی و قالب های حقوقی مختلفی چون ابرا، اقرا، هبه، بذل و صلح صورت می گیرد.

در خصوص افزایش مهریه بین حقوقدانان و وکیل مهریه مختلف اختلاف نظر وجود دارد. اما در نهایت همه حقوقدانان باید بر اساس رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری عمل کنند. رای دیوان عدالت اداری نیز بر اساس نظر فقهای شورای نگهبان صادر می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید از وکیل خانواده در این رابطه راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

رای نهایی دیوان عدالت اداری در خصوص افزایش مهریه

در تاریخ دوازدهم مرداد ماه 1388 دیوان عدالت اداری بعد از بحث و تبادل در خصوص افزایش مهریه بعد از عقد به این نتیجه رسیدند که افزایش مهریه بعد از عقد از لحاظ شرعی صحیح نمی باشد. و مهریه شرعی همان میزان مهریه ای است که در ضمن عقد تعیین شده و زوجین بر سر آن به توافق رسیده اند.

وکیل مهریه در تهران

تغییر میزان مهریه بعد از عقد خلاف شرع است. بر این اساس کلیه دادگاههای خانواده باید بر اساس نظر دیوان عدالت اداری عمل کنند. در نتیجه امکان افزایش مهریه بعد از عقد امکانپذیر نیست افزایش مهریه فقط یک هبه و تعهد از سوی زوج به همسرش است. که تحت عنوان مهریه شناخته نمی شود. و امتیازات مربوط به مهریه را ندارد. چنانچه سوالات دیگری در خصوص افزایش مهریه داشتید می توانید با وکیل خانواده ما تماس برقرار کنید و اطلاعات بیشتری را کسب کنید.

رویه قانونی در مطالبه مهریه

مطابق قانون در حال حاضر مطالبه مهریه در ابتدا از طریق اداره اجرای ثبت اسناد رسمی صورت میپذیرد. و در صورت عدم دسترسی به اموال زوج و عدم امکان وصول مهریه از طرق دیگر مانند ممنوع الخروجی ، زوجه می تواند با مختومه نمودن پرونده خود در اجرای ثبت اقدام به مطالبه مهریه خود از طریق دادگاه خانواده نماید .

دادگاههای خانواده به دعاوی مطالبه مهریه صرفاً پس از ارائه گواهی عدم امکان وصول دین از اجرای ثبت رسیدگی خود را آغاز مینمایند به عبارت دیگر تا زمانی صدور گواهی از اداره اجرائیات ثبت امکان طرح دادخواست حقوقی مطالبه مهریه میسر نمی باشد .

هزینه وکیل مهریه

هزینـه مطالبه مهریه در اجرای ثبت صرفاً هزینه دفتر ازدواج در صدور اجرائیه بوده و مطابق تعرفه کانون سردفتران ازدواج و طلاق تعیین میگردد .

هـزینه دادرسی مطالبه مهریه در دادگاه به میزان سه و نیم درصد نسبت به میزان خواسته است به طور مثال اگر مهریه تعیین شده سکه باشد. قیمت کل تعداد سکه ها بر اساس قیمت روز محاسبه و به میزان سه و نیم درصد از کل آن مبلغ هزینه دادرسی است .

البته لازم به ذکر است برابر ماده 5 قانون حمایت خانواده دادگاه میتواند قبل از ورود به ماهیت موضوع مطالبه مهریه زوجین را از پرداخت هزینه دادرسی معاف نماید .

مشاوره قبل از اقدام!

هزیـنـه وکیل متخصص مطالبه مهریه بر اساس میزان مهریه و مطابق تعرفه حق الوکاله وکلا تعیین میگردد بدیهیست با توجه به نیاز پیگیری استعلامات از دوایر اجرای ثبت هزینه های مربوط به پیگیری و رفت و آمد نیز توسط وکیل محاسبه خواهد شد. لیکن نکته اساسی این است که زوجه می تواند تمامی حق الوکاله و هزینه های پرداختی خود را در دادخواست از زوج مطالبه نماید .

با مراجعه به صفحه تماس می توانید شماره های تماس را بیاید و در اولین فرصت از مشاوره حقوقی وکیل پایه یک دادگستری بهرمند شوید. بهره گیری از وکیل مهریه باعث تسریع رویه پرونده های مربوط به مهریه می شود.

چناچه زوجه دادخواست مطالبه مهر تقدیم کند ، زوج چه زمانی میتواند دادخواست اعسار تقدیم کند ؟

زوج بعد از صدور حکم قطعی مبنی بر الزام مرد به پرداخت مهر ، میتواند دادخواست اعسار از پرداخت محکوم به را بدهد .

آیا مطالبه مهر از طریق واحد اجرای ثبت و دادگاه عمومی هم زمان وجاهت قانونی دارد ؟

زوجه نمیتواند هم زمان از دو مرجع مطالبه مهریه خود را بخواهد .

اگر زوجه مطالبه مهریه کند و در همین حین زوج بر اثر تصادف فوت کند و دیه به او تعلق بگیرد ، آیا زوجه میتواند مهریه را از دیه اخذ کند ؟

دیه جزء ماترک متوفی است و زوجه میتواند مهریه خود را از دیه وصول نماید.

چنانچه زوجه مهر خود را به زوج ببخشد ، آیا میتواند مجددا آن را مطالبه کند ؟

خیر ؛ زیرا اگر مهر دین باشد ، مطابق قانون ، دینی که ابرا شده باشد ، مطابق مقررات ، قابل برگشت نمیباشد .

آیا اعضا و جوارح انسان میتواند بعنوان مهر زن در نظر گرفته شود؟

خیر این چنین مهری مبنای قانونی و شرعی ندارد؛مهر آن چیزی است که به مجرد عقد نکاح ، زن مالک آن میباشد و هر تصرفی میتواند داشته باشد . اما در فرض سوال این تصرف غیر ممکن است پس نمیتوان بعنوان مهریه لحاظ شود.