شرایط اختصاصی صدور قرار تأمین خواسته

برخی از شرایط اختصاصی صدور قرار تأمین خواسته می‌باشد که شامل نکات خیلی ظریف و دقیق است که در صورت عدم توجه کافی به آنها و عدم رعایت کردن آن نکات، منجر میشود که خواهان هزینه و زمانی که برای اخذ تأمین خواسته صرف کرده است را به هدر بدهد. درا دامه با وکیل تامین خواسته همراه باشید…

میزان خواسته

میزان خواسته باید معلوم باشد. تامین خواسته به معنای آن است که خواسته دعوا در امنیت قرار گیرد؛ بصورتی که از نقل و انتقال، جابه‌جایی مادی، مخفی کردن، آسیب دیدن و حتی بازداشت دوباره آن جلوگیری شود و خواسته مورد نظر بدون کمترین دردسر در اختیار صاحب آن قرار گیرد.

شرایط اختصاصی صدور قرار تأمین خواسته

بنابراین لازم است که خواسته در امنیت قرار بگیرد و تأمین شود و برای اینکه خواسته تأمین شود باید میزان آن معین باشد. بعنوان مثال اگر خواسته مقدار نامعلومی پول و طلا باشد، صدور قرار تأمین ممکن نیست. لذا میزان خواسته باید اندازه‌گیری شده باشد. مثلاً در مورد محصولات کشاورزی، وزن کرده شده باشد و یا در مورد سکه یا پول، خواسته باید شمارش شده باشد.

خواسته عین معین باشد

عین معین به مالی گفته می‌شود که در عالم خارج از سایر اموال تفکیک شده و مشخص و قابل اشاره باشد مانند یک ملک با پلاک ثبتی و حدود و مشخصات معین. لذا عین معین نیز می‌تواند در زمره خواسته‌های قابل قبول برای صدور قرار تأمین خواسته قرار بگیرد و فرقی هم نمی‌کند که مال غیرمنقول مانند ملک معین یا مال منقول نظیر وسیله نقلیه معین باشد.

خواسته قابل بازداشت باشد

نکته مهمی که برای شرایط اختصاصی صدور قرار تأمین خواسته باید در نظر گرفت آن است که برای صدور قرار تأمین عین معین نظیر ملک یا ماشین، باید خود خواسته دعوا از اموال بازداشت‌شدنی باشد تا صدور قرار تأمین آن مجاز باشد. بعنوان مثال خواسته باید تحویل خودرویی با مشخصات معین یا خلع ید از ملکی که مالکیت آن محل اختلاف است، باشد و دعاوی مثل ابطال سند چون در آن خواسته اعلام مالکیت و خلع ید از آن نیست، صدور قرار تأمین خواسته مجاز نمی‌باشد. همچنین در صورتی که خواسته رفع اختلاف در حدود ملک باشد، صدور قرار تأمین خواسته درست نیست.

تأمین در دعاوی مالی و غیرمالی

همانطور که گفته شد طبق قانون خواسته‌ای قابل تأمین است که قابلیت بازداشت داشته باشد و فرقی نمی‌کند که موضوع خواسته مالی یا غیرمالی باشد. مثلاً در مورد یک قطعه عکس خانوادگی یا یک نامه خصوصی اگرچه موضوع غیرمالی است ولی قرار تأمین خواسته مجاز است.

نهاد دستور موقت در الزام به انجام یا منع از عمل

اگر خواسته دعوا الزام به انجام عمل یا منع از امری باشد، صدور قرار تأمین خواسته به این دلیل که خواسته قابل بازداشت نمی‌باشد مجاز نیست و تفاوتی هم ندارد که آن موضوع راجع به مال منقول یا مال غیرمنقول باشد. بطورمثال اگر خواسته دعوا الزام به تعمیر یک دستگاه خودرو یا الزام به تنظیم سند رسمی یک ملک باشد، صدور قرار تامین خواسته مجاز نمی‌باشد؛ زیرا خواسته الزام به انجام امر است که نه قابل اندازه‌گیری می‌باشد و نه عین معین شمرده می‌شود و خود خواسته مزبور قابل توقیف نیست. در این نوع دعاوی برای جلوگیری از نقل و انتقال رسمی مال، میتوان از نهاد دستور موقت استفاده کرد؛ چرا که دستور موقت میتواند دایر بر انجام کار یا خودداری از امری باشد.

صدور قرار تأمین خواسته در صلاحیت چه مرجع قضایی می‌باشد؟

تأمین خواسته در صلاحیت دادگاهی است که نسبت به اصل دعوا صلاحیت دارد. درجه این دادگاه میتواند نخستین باشد یا تجدیدنظر. البته شورا نیز در حدود صلاحیت میتواند این قرار را صادر کند.

آیا برای صدور قرار دستور موقت نیز تأمین اخذ میشود؟

صدور دستور موقت مستلزم اخذ تأمین است. البته نباید این تأمین وجه نقد باشد و فقط تأمین در صدور تأمین خواسته حتماً باید وجه نقد باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.