نکات کاربردی در باب اخذ مهریه از طریق ثبت

اخذ مهریه از طریق ثبت و نکات مهمی که باید بدانید ، با وکیل نادری ، متخصص امور خانواده : مهریه حقی است که بر ذمه زوج می باشد که هر زمانی که زوجه مطالبه کند مکلف است که آن را پرداخت کند. در همین راستا اگر زوج از پرداخت مهریه در حالت عادی امتناع کند و باعث تضییع حق زوجه شود زوجه می تواند از طریق اجرای ثبت حق خود را که مهریه می باشد مطالبه کند. در ادامه با توضیحات وکیل مهریه همراه باشید..

اخذ مهریه از طریق ثبت

اولین اقدام

خانم برای به اجرا گذاشتن مهریه ابتدا باید به دفتر ثبت ازدواج مراجعه کنند و از سردفتر ثبت ازدواج درخواست صدور اجرائیه کنند.

صادر شدن اجرائیه

زمانی که اجرائیه توسط سردفتر صادر می شود. اجرائیه توسط زوجه باید به اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان محل سکونت تحویل داده شود و در اداره مذکور تشکیل پرونده خواهد شد.

اقدامات اجرای ثبت

اجرای ثبت با صدور نامه ‌هایی به اداره ثبت اسناد و املاک زمین و خانه ها و مغازه هایی که به نام زوج است توقیف می کند.

اقدامات زوجه

از طریق اجرای ثبت نامه ‌هایی به خانم تحویل داده می شود. که خانم شخصاً باید این مکتوبات را به راهور و بانک های مختلف جهت توقیف خودرو و هر گونه حساب که به نام زوج است تقدیم کند.

مرحله توقیف

اگر مالی توقیف شد اگر وجه نقد و سپرده بانکی است که مستقیماً به زوجه پرداخت میشود. و اگر خودرو و ملک بود مراحل کارشناسی و مزایده آن انجام می شود.

عدم وجود دارایی زوج

اگر هیچ مالی از همسر توقیف نشد و به عبارت دیگر هیچ مالی یافت نشد پرونده بسته می شود. و نامه مختومه ‌شدن پرونده در اجرای ثبت به خانم داده می شود.

آخرین راه حل

در پایان زوجه در صورت عدم مالی از سوی زوج به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده است. و اقدام به طرح دعوا علیه زوج به خواسته مطالبه مهریه انجام می دهد.

مزیت مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت

مطالبه مهریه از طریق محاکم دادگستری به زمان بیشتری نسبت به مطالبه مهریه از طریق دفتر اجرای ‌ثبت احتیاج دارد. به همین سبب برای اینکه در زمان کوتاه ‌تری به نتیجه رسید باید از دفتر اجرای ثبت استفاده کرد. همچنین برای اخذ مهریه از طریق ثبت ، طبق ماده 17 قانون گذرنامه مصوب سال 1351 امکان ممنوع ‌الخروج ‌کردن زوج در کمترین زمان ممکن از طریق اجرای ثبت امکان ‌پذیر خواهد بود.

لینک دریافت نوبت از اجرای ثبت

مطالبه مهریه هم ‌زمان از دادگاه و اجرای ثبت

زوجه نمی تواند بطور هم ‌زمان از دو نهاد برای مطالبه مهریه خود استفاده کند. اگر زوجه از طریق اجرای ثبت مهریه را مطالبه کرده باشد. در صورتی می تواند بابت مطالبه مهریه توسط وکیل خانواده به دادگاه عمومی دادخواست بدهد. که پرونده اجرائی خود را در اجرای ثبت مختومه کرده باشد.

معافیت زوج از پرداخت هزینه اجرا

چنانچه زوجه پس از صدور اجرائیه در خصوص وصول مهریه و لازم‌ الاجراشدن آن به هر علت از ادامه عملیات اجرائی منصرف شود محکوم‌ علیه از پرداخت نیم ‌عشر دولتی در خصوص کل محکومٌ ‌به معاف خواهد شد. قابل توجه است که اگر زوجه قسمتی از مهریه را وصول نموده باشد هزینه اجرا نسبت به همان قسمت باید وصول شود. و نسبت به باقی ‌مانده مهریه که زوجه از شکایت خود انصراف حاصل نموده است هزینه اجرا وصول نمی شود.

اگر زوج فوت کرده باشد به چه نحو زوجه می تواند مطالبه مهریه انجام دهد؟

هر گاه شوهر فوت نموده باشد زن باید اقدام به اخذ گواهی حصر وراثت نماید و تقاضای صدور اجرائیه نماید. و همچنین باید ورثه متعهد را نیز معرفی نماید.

آیا می توان با اسناد عادی از طریق اجرای ثبت اقدام به وصول مهریه کرد؟

مطالبه از طریق اجرای ثبت به موجب سند رسمی امکان پذیر است. بنابراین اسنادی که توسط زوجین یا اقوام آنها به صورت رسمی(غیر از سند نکاح) تنظیم می ‌شود قابلیت درخواست صدور اجرائیه را ندارد.

آدرس اجرای اسناد رسمی مربوط به مهریه در تهران کجاست؟

خیابان قائم مقام فراهانی، نرسیده به شهید بهشتی، کوچه شهید میرزا حسنی که تحت عنوان اداره پنجم اجرای اسناد رسمی فعالیت دارد.

مشاهده آدرس بر روی نقشه گوگل

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *