وصول فوری مهریه 1403

وصول فوری مهریه با وکیل نادری در کمترین زمان ممکن ، جهت دریافت مشاوره تماس بگیرید : در گذشته مهریه به عنوان هدیه و پشتوانه ای برای زن محسوب می شد. اما با گذشت زمان و روی کار آمدن قوانین و مصوبات مختلف در زمینه ی مهریه تبدیل به یکی از مهم ترین حقوق زنان گردید؛ راه های به اجرا گذاشتن و دریافت مهریه در قانون مشخص شده است، امـا اخیرا تغییراتی در قانون مهریه به وجود آمده است. به نظر شما بهترین روش برای وصول فوری مهریه کدام است ؟ در ادامه با وکیل نادری همراه باشید.

مهریه در نگاهی کوتاه

در ماده ی 1082 قانون مدنی بیان شده است به مجرد عقد زن مالک مهر می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید. با توجه به این مساله می توان گفت مهریه جزئی از آداب عقد نکاح به شمار می رود. به طوریکه اگر در عقد دائم و یا عقد موقت برای زن مهریه ای در نظر گرفته نشود، عقد باطل است.

در صورتی که طلاق از سوی مرد صورت پذیرد، مرد موظف است تمامی مبلغ مهریه را پرداخت نماید. ولی نحوه ی پرداخت آن با توجه به عندالمطالبه و یا عندالاستطاعه بودن مهریه متفاوت است.

وصول فوری مهریه

عندالمطالبه بودن مهریه به این معناست که به محض امضای عقدنامه توسط زوجین.  زن هر زمانی که بخواهد از طریق قانونی برای دریافت مهریه ی خود اقدام کرده و تمام یا قسمتی از آن را دریافت کند.

عندالاستطاعه بودن مهریه یعنی زن زمانی می‌تواند برای دریافت مهریه خود اقدام نماید. و زوج را را ملزم به پرداخت آن نماید که مرد توان مالی و استطاعت پرداخت مهریه را داشته باشد. در غیر این صورت زن حقی برای دریافت مهریه ی خود نخواهد داشت.

آشنایی با انواع مهریه

از آنجایی که مبحث مهریه برگرفته از مباحث فقه اسلامی می باشد، انعکاس قوانین شریعت اسلام در مباحث قانونی مهریه به وضوح مشخص است.

مهریه اشکال گوناگونی دارد که عبارتند از :

1- مهرالمسمی

نوعی مهریه است که در هنگام عقد نکاح از طرف زوجین یا شخص ثالثی تعیین می گردد.

2- مهرالسنه

مهریه ای که پیامبر اسلام برای حضرت زهرا (س) در نظر گرفت. مبلغ این مهریه 500 درهم بود و به عنوان یک سنت مقدس در میان زنان مسلمان رواج پیدا کرد.

3- مهرالمتعه

مهرالمتعه مختص مواردیست که در زمان عقد نکاح توافقی برای مهریه صورت نگرفته باشد. البته این به شرطی ممکن است که پس از عقد نزدیکی رخ ندهد و زوجین قصد طلاق داشته باشند.

4- مهرالمثل

مهرالمثل در شرایطی مطرح می گردد که در زمان عقد نکاح توافقی در رابطه با مهریه صورت نگرفته باشد یا مهریه ی انتخاب شده فاقد ارزش اقتصادی و مشروعیت باشد .در چنین شرایطی قبل از وقوع نزدیکی می توان با توجه به شأن و منزلت اجتماعی زن مهرالمثل او را تعیین کرد.

نحوه ی وصول فوری مهریه از دیدگاه قانون

با توجه به بخشنامه که از سوی قوه ی قضاییه صادر گردید ،در نحوه ی وصول مهریه تغییراتی به وجود آمد. با توجه به این بخشنامه تمامی محاکم قضایی ایران موظف هستند از پذیرش درخواست مهریه بدون مراجعه ی قبلی به اداره ی ثبت محل خودداری نمایند.

در گذشته برای دریافت و وصول مهریه 2 راه پیش روی متقاضیان قرار داشت. این دو راه عبارت بودند از مراجعه ی مستقیم به دادگاه و یا مراجعه به اداره ی ثبت.

اما با توجه به قانون جدید برای دریافت مهریه نیازی به مراجعه به محاکم دادگستری نیست و مطالبه و دریافت مهریه از طریق اداره ی اجرای ثبت صورت می پذیرد. اداره ی اجرای ثبت زیرمجموعه ای از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به شمار می رود و به عنوان مجری وصول مهریه انتخاب شده است، با تغییر قانون مهریه و در شرایط فعلی زوجه برای دریافت مهریه ابتدا باید با در دست داشتن مدارک شناسایی و اصل سند ازدواج به دفترخانه ای که عقد نکاح در آن ثبت شده است مراجعه نموده و تقاضای صدور اجرائیه برای دریافت مهریه را خواستار گردد.

پس از دریافت اجرائیه از دفتر ازدواج ، زوجه با مراجعه به دایره ی ثبت و قسمت اجرای مهریه می تواند برای دریافت مهریه ی خود اقدام نماید.

در این مرحله پس از صدور اجرائیه ی ثبت و تشکیل پرونده مراتب توسط پست پیشتاز به اطلاع زوج می رسد. زوج مدت زمان ده روز فرصت دارد که برای پرداخت مهریه اقدام نماید. در صورتی که در این بازه ی زمانی زوج برای پرداخت مهریه اقدامی نکرد، قانون راهکارهایی را پیش بینی کرده از طریق آن می توان نسبت به وصول فوری مهریه اقدام نمود.  این راهکارها به شرح زیر می باشد:

درخواست توقیف اموال زوج همراه با صدور تأمین خواسته

در صورت ابلاغ اجرائیه و عدم اجرای آن توسط مرد ، زن می تواند خواستار توقیف اموال همسر خود گرد . یعنی می تواند اموال همسر خود را برای توقیف معرفی نماید. اموال معرفی شده به دستور اداره ی ثبت و توسط کارشناسان دادگستری قیمت گذاری شده و به حراج یا فروش گذاشته می شوند. در پایان از محل فروش آنها مهریه ی زن پرداخت خواهد شد.

توجه داشته باشید در صورتی که مال معرفی شده از مستثنیات دین باشد ، مرد حق اعتراض خواهد داشت.اگر ظرف مدت زمان 2 ماه مالی پیدا نشد و یا برای مدت زمان 6 ماه پرونده به نتیجه ی نرسید برای زوجه گواهی مراجعه به دادگاه صادر می گردد.

ممنوع الخروج کردن همسر

ممنوع الخروج کردن همسر نیز یکی دیگر از راه های وصول فوری مهریه است . زن می تواند برای دریافت مهریه همسر خود را ممنوع الخروج نماید. بدین صورت که از خروج او از کشور جلوگیری نماید. در شرایطی که خروج مرد از کشور بسیار فوری و اضطراری باشد می تواند با پرداخت فوری مهریه اجازه ی خروج از کشور را داشته باشد.

برای اجرای چنین امری زوجه می تواند پس از ابلاغ اجرائیه ی ثبت و در صورت عدم جرای آن فرم ممنوع الخروج کردن همسر را از دایره ی اجرائیات ثبت تقاضا کرده و آن را تکمیل نماید. نکته ای که باید بدان توجه داشت این مساله است که در فرم باید قید گردد که زوج نسبت به چه میزانی از مهریه ممنوع الخروج شده است, با توجه به این امر هر میزانی که برای مهریه در این فرم ذکر شده است، دیگر نمی توان از طریق توقیف اموال برای آن اقدام نمود.

انواع مهریه های رایج

این روزها تعریف مهریه متحول شده و شاهد مهریه های سنگین و کلانی هستیم . چیزی که آن را بیشتر به یک داد و ستد تجاری تبدیل کرده است. قانون تاکید زیادی بر مشروعیت و ارزش اقتصادی مهریه داشته و آن را به عنوان یکی از حقوق مهم زن بر میشمارد. از این رو امروزه بیشتر مهریه ها در قالب سکه ، وجه نقد و یا اموال غیرمنقول در نظر گرفته می شود.

سکه

سکه یکی از رایج ترین توافقات زوجین برای مهریه است. با توجه به قانون جدید مهریه و در راستای قانون حمایت خانواده تا میزان 110 سکه و یا معادل ریالی آن به نرخ روز امکان جلب شوهر به واسطه ی عدم پرداخت مهریه در نظر گرفته شده است , باید توجه داشت که مهریه ی توافق شده در سند ازدواج به هر میزانی که باشد معتبر به حساب می آید و امکان مطالبه ی قانونی آن وجود دارد. اما برای صدور حکم جلب تا میزان 110 سکه لحاظ می گردد.

وجه نقد

پرداخت وجه نقد یکی دیگر از توافقات رایج میان زوجین برای مهریه است. در این صورت مبلغی که به عنوان مهریه در نظر گرفته شده را باید با توجه به شاخص تورمی که به صورت سالیانه از سوی بانک مرکزی اعلام می گردد به روز و محاسبه کرد, برای مثال اگر زن و شوهری در سال 1375 مبلغ 100000 تومان را برای مهریه انتخاب کرده باشند و در سال 1401 برای طلاق اقدام نمایند، مبلغ مهریه با توجه به نرخ شاخص تورم سال 1401 محاسبه شده و به زوجه پرداخت می گردد.

اموال غیرمنقول

اموال غیرمنقول از دید قانون مدنی شامل زمین، خانه ، ملک و آپارتمان می باشد. به طور کلی هر نوع مالی که جابجایی آن امکانپذیر نباشد ، در زمره ی اموال غیرمنقول قرار دارد. در نظر گرفتن اموال منقول به عنوان مهریه موردی ندارد. اما باید توجه داشته باشید که به صورت کلی نباشد بهتر است.

یعنی از ابتدا ملکی وجود داشته باشد و پلاک ثبتی و جزئیات ملک مشخص باشد. در این صورت می توان از طریق تعهد به انتقال در قالب شروط ضمن عقد مهریه ی زوجه را در نظر گرفت. برای دریافت مهریه، با درخواست زوجه انتقال سند انجام می گردد و در صورت استنکاف زوج از انتقال آن می توان از طریق مراجع قضایی اقدام نمود.

نکته ی مهم : اگر ملک مورد نظر به نام زوج نباشد اخذ امضای صاحب ملک برای دریافت آن ضروریست.

انجام مشاوره حقوقی با وکیل نادری

قانون روند دریافت و وصول مهریه را مشخص نموده است.  مطالبه ی مهریه عمدتا در شرایطی صورت می پذیرد که زوجین در زندگی خود دچار بحران و مشکل شده اند و خواستار طلاق و جدایی هستند. در چنین شرایطی طی کردن مسیر مطالبه و وصول مهریه برای زوجه کمی سخت و دشوار به نظر می رسد . زیرا آگاهی از جزئیات قانونی و روند انجام کار با توجه به تغییر قانون مهریه کار چندان آسانی نبوده و مستلزم زمان و هزینه ی زیادی خواهد بود . با انتخاب یک وکیل حرفه ای و باتجربه می توانید در مدت زمانی کوتاه برای وصول فوری مهریه ی خود اقدام نمایید و پرونده ی مهریه ی خود را به سرانجام برسانید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام مشاوره حقوقی خانواده در این زمینه می توانید با پوریا نادری وکیل متخصص مهریه در ارتباط باشید.

سوالات حقوقی متدول با مطالبه مهریه

1- با توجه به قانون جدید مهریه ، امکان تقاضای مهریه از مراجعه قضایی به چه شکل است؟

با روی کار آمدن قانون جدید مهریه امکان تقاضای طلاق صرفا از طریق مراجع ثبتی امکانپذیر می باشد.

2- در صورتی که زوجه قصد طلاق نداشته باشد، امکان دریافت مهریه برای او وجود دارد؟

بله مهریه حق قانونی زن است و در هر زمانی می تواند خواستار آن گردد . حتی اگر قصد طلاق و جدایی از همسر خود را نداشته باشد.

3- آیا امکان دریافت مهریه برای عقد موقت ( صیغه ) وجود دارذ؟

بله دریافت مهریه برای عقد موقت در صورت وجود صیغه نامه ی رسمی امکانپذیر است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *