وکیل مهریه , بهترین وکیل متخصص مهریه در تهران واقع در صادقیه , توسط وکیل پایه یک دادگستری : مهریه کلمه ای عربی است و معادل فارسی آن کابین می باشد. کلماتی چون صداق، نحله و فریضه نیز می تواند جایگزین این کلمه شود. در ادامه توضیحاتی را در خصوص آن خواهیم داد. همچنین وکیل متخصص مهریه میتواند با دانش و تجربیاتی که به دست آورده شما را در این مسیر همراهی کند.

مهریه چیست؟

مهریه مالی است که در زمان جاری شدن خطبه عقد، زوج متعهد می شود که آن را به زوجه بپردازد که می تواند در غالب پول رایج مملکت، سکه، ملک، آپارتمان باشد. زوجه می تواند مهر خود را در هر زمانی که بخواهد از زوج طلب کند. امکان مطالبه مهریه هم از طریق دادگاه و هم از طریق اجرای ثبت وجود دارد.برای گرفتن مهریه عقلانی است که از وکیل متخصص خانواده کمک و مشاوره گرفت. در ادامه خصوص انواع آن در قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران توضیح خواهیم داد.

وکیل متخصص مهریه

انواع مهریه

الف) مهر المسمی

این نوع مهریه در زمان عقد میزان آن تعیین می شود و در سند ازدواج نیز مقدار مشخص و ثبت می شود و در اصطلاح به آن مهر المسمی می گویند. در قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران در مهر المسمی هیچگونه محدودیتی وجود ندارد و زوج و زوجه هر میزانی که بخواهند می توانند بعد از توافق در سند ازدواج به ثبت برسانند و استفاده از خانه و ملک بعنوان مهر در مهر المسمی امکانپذیر است.

ب) مهر المتعه

مهر المتعه به زنانی  تعلق می گیرد که در زمان عقد برای آن ها هیچ مهری در نظر گرفته نشده است و مرد قبل از نزدیکی و قبل از تعیین مهر اقدام به طلاق زن می کند. میزان مهر المتعه با توجه به وضعیت مالی مرد تعیین می شود.

پ) مهر المثل

مهر المثل مهری است که در ضمن عقد زوجین بر سر آن به توافق نرسیده باشند و مقدارش تعیین نشده باشد ولی به جهاتی ابطال شده باشد برای مثال ملکی که برای مهریه انتخاب کرده اند مجهول باشد. در این موارد مهر المثل به زن بعد از عقد و بعد از نزدیکی تعلق می گیرد. از شروط اسقرار مهر المثل نزدیکی می باشد. عوامل که میزان مهر المثل را تحت تاثیر قرار می دهد شامل وضعیت زن و شرایط و اوضاع می باشد. برای مثال ویژگی اخلاقی، خانوادگی، میزان تحصیلات علمی و هنری، معیارهای جسمانی و سایر مواردی که در عرف می تواند میزان مهر را تحت تاثیر قرار دهد، تعیین کننده مهر المثل است.

انواع مهریه از لحاظ نحوه دریافت

مهریه از لحاظ نحوه دریافت به دو دسته مهریه عند المطالبه و عند الاستطاعه تقسیم می شود.

1) مهریه عند المطالبه

  • مهریه بعنوان دینی برگردن مرد قرار دارد و منظور از عندالمطالبه بودن آن اینست که هر زمان بعد از عقد زوجه می تواند با مراجعه به دادگاه های خانواده تقاضای دریافت آن را کند و مرد نیز باید آن را پرداخت کند.

2) مهریه عندالاستطاعه

  • در این مورد بعد از عقد چنانچه زوجه طلب مهراش را بکند بر اساس توانایی مالی زوج دادگاه تعیین می کند که چه میزان از آن را باید بپردازد. در این مورد چنانچه زوج قادر به پرداخت مهریه نباشد زوجه نمی تواند از حق حبس خود استفاده کند.

ویژگی های  مهریه

مهریه برای اینکه از نظر قانونی قابل پذیرش باشد باید ویژگی هایی داشته باشد در غیر اینصورت ابطال خواهد بود ولی ابطال آن به معنی ابطال عقد نمی باشد. ویژگی های آن شامل:

  1.  مقدار آن باید از لحاظ جنس مشخص باشد.
  2. مهریه باید دارای ارزش عقلایی مشروع باشد به این معنی که در بازار قابلیت داد و ستد داشته باشد مثل ماشین، زمین و … که بتوان آن را معامله کرد.
  3. مهریه باید قابل برای زوجه قابل تملک باشد.
  4. مهریه نباید جز اموال وقفی یا اموال عمومی باشد و باید قابلیت نقل و انتقال داشته باشد.

افزایش مهریه

برخی از محاکم قضایی معتقدند که مهریه شرعا و قانونا باید همان میزانی باشد که در ضمن عقد تعیین شده است و چنانچه خواستار تغییر میزان آن باشند، خواسته شان محکوم به رد است. در مقابل برخی محاکم قضایی معتقد که اگر دو طرف موافق با این قضیه باشند، شرعا و قانونا باید درخواست خواهان مورد توجه قرار بگیرد و زوج باید مهریه را پرداخت نماید. افزایش مهریه باید در قالب یک اقرار نامه رسمی در دفترخانه اسناد رسمی به ثبت برسد. اما کاهش میزان مهریه در دفترخانه اسناد رسمی و قالب های حقوقی مختلفی چون ابرا، اقرا، هبه، بذل و صلح صورت می گیرد.

وکیل مهریه

در خصوص افزایش مهریه بین حقوقدانان و وکیل مهریه مختلف اختلاف نظر وجود دارد اما در نهایت همه حقوقدانان باید بر اساس رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری عمل کنند. رای دیوان عدالت اداری نیز بر اساس نظر فقهای شورای نگهبان صادر می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید از مشاوره حقوقی خانواده در این رابطه راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

رای نهایی دیوان عدالت اداری در خصوص افزایش مهریه

در تاریخ دوازدهم مرداد ماه 1388 دیوان عدالت اداری بعد از بحث و تبادل در خصوص افزایش مهریه بعد از عقد به این نتیجه رسیدند که افزایش مهریه بعد از عقد از لحاظ شرعی صحیح نمی باشد و مهریه شرعی همان میزان مهریه ای است که در ضمن عقد تعیین شده و زوجین بر سر آن به توافق رسیده اند. تغییر میزان مهریه بعد از عقد خلاف شرع است. بر این اساس کلیه دادگاههای خانواده باید بر اساس نظر دیوان عدالت اداری عمل کنند. در نتیجه امکان افزایش مهریه بعد از عقد امکانپذیر نیست افزایش مهریه فقط یک هبه و تعهد از سوی زوج به همسرش است که تحت عنوان مهریه شناخته نمی شود و امتیازات مربوط به مهریه را ندارد. چنانچه سوالات دیگری در خصوص افزایش مهریه داشتید می توانید با وکیل خانواده ما تماس برقرار کنید و اطلاعات بیشتری را کسب کنید.

با مراجعه به صفحه تماس می توانید شماره های تماس را بیاید و در اولین فرصت از مشاوره حقوقی وکیل پایه یک دادگستری بهرمند شوید. بهره گیری از وکیل مهریه باعث تسریع رویه پرونده های مربوط به مهریه می شود.

چناچه زوجه دادخواست مطالبه مهر تقدیم کند ، زوج چه زمانی میتواند دادخواست اعسار تقدیم کند ؟

زوج بعد از صدور حکم قطعی مبنی بر الزام مرد به پرداخت مهر ، میتواند دادخواست اعسار از پرداخت محکوم به را بدهد .

آیا مطالبه مهر از طریق واحد اجرای ثبت و دادگاه عمومی هم زمان وجاهت قانونی دارد ؟

زوجه نمیتواند هم زمان از دو مرجع مطالبه مهریه خود را بخواهد .

اگر زوجه مطالبه مهریه کند و در همین حین زوج بر اثر تصادف فوت کند و دیه به او تعلق بگیرد ، آیا زوجه میتواند مهریه را از دیه اخذ کند ؟

دیه جزء ماترک متوفی است و زوجه میتواند مهریه خود را از دیه وصول نماید.

چنانچه زوجه مهر خود را به زوج ببخشد ، آیا میتواند مجددا آن را مطالبه کند ؟

خیر ؛ زیرا اگر مهر دین باشد ، مطابق قانون ، دینی که ابرا شده باشد ، مطابق مقررات ، قابل برگشت نمیباشد .

آیا اعضا و جوارح انسان میتواند بعنوان مهر زن در نظر گرفته شود؟

خیر این چنین مهری مبنای قانونی و شرعی ندارد؛مهر آن چیزی است که به مجرد عقد نکاح ، زن مالک آن میباشد و هر تصرفی میتواند داشته باشد . اما در فرض سوال این تصرف غیر ممکن است پس نمیتوان بعنوان مهریه لحاظ شود.

[تعداد: 2   میانگین: 5/5]