انواع سند ملکی – بخش اول

مقایسه انواع سند ملکی با وکیل نادری – بخش اول

سند چیست؟

به هر نوشته مکتوبی که در مقام دعوا یا دفاع از دعوا بتوان به آن استناد کرد، سند گفته میشود. سند را میتوان به دو دسته تقسیم کرد: سند عادی و سند رسمی

سند رسمی

مطابق قانون مدنی اسنادی که در اداره ثبت اسناد و املاک، دفاتر اسناد رسمی یا در نزد سایر مأمورین رسمی، در حدود صلاحیت آنها و بر طبق مقررات قانونی تنظیم شده باشند رسمی هستند. بنابراین در صورتی که سند با دخالت مأمور رسمی صلاحیت ‌دار و در محدوده قوانین و مقررات تنظیم شده باشد سند رسمی محسوب میشود.

سند عادی

کلیه اسنادی که در اداره ثبت اسناد تنظیم نشده و یا در دفاتر اسناد رسمی به ثبت نرسیده است. و یا اینکه در نزد سایر مأمورین رسمی دولت در حدود صلاحیت آنها تنظیم نشده‌اند. اسناد عادی محسوب میشوند. همچنین اسنادی که بوسیله مأمورینِ رسمیِ تنظیمِ اسناد، تهیه میشوند ولی مأمور، صلاحیت تنظیم آن را نداشته و یا مقررات قانونی در تنظیم آن رعایت نشده است سند عادی به حساب می‌آید.

انواع سند ملکی

سند ملکی

سـند ملـکی توافق ‌نامه ‌ای برای خرید و فروش خانه است. که اموال و شرایط توافق شده میان خریدار و فروشنده از جمله مشخصات ملک و مال، تصویر نقشه، ملاحظات حقوقی ملک و محدودیت‌های نقل و انتقالات با جزئیات در آن نوشته میشود.

سند شش دانگ

واژه شش دانگ به مالکیت تمام و کمال اشاره دارد و منظور سندی است. که مالکیت کامل آن برای یک نفر می‌باشد. شش دانگ به معنای شش جهت است یعنی تمام جهات یک ملک از شمال و جنوب تا غرب و شرق و بالا و پایین ملک را در بر می‌گیرد و فرد دیگری در این ملک سهم و نقشی ندارد.

سند عرصه و اعیان

سند مربوط به زمینی که آپارتمان در آن ساخته شده است بعنوان سند عرصه شناخته میشود. و به سندی که متعلق به واحدهای احداث شده در زمین است سند اعیان گفته میشود. به همین دلیل اغلب واحدهای آپارتمانی که در کلان شهرها مشاهده میشوند دارای سندی هستند که سند عرصه و اعیان نام دارد.

میزان سهم هر یک از مالکین واحدها برای عرصه، بستگی به اندازه و متراژ اعیان آنها دارد. این موضوع در مواقع انحصار وراثت یا ساخت مجدد عرصه اهمیت پیدا میکند. که با مراجعه به شهرداری میتوان سهم هرکس از عرصه را مشخص کرد.

سند بنچاق

بنچاق به سندی گفته میشود که پس از نقل و انتقال ملک، توسط دفتر اسناد رسمی تنظیم میگردد و حاوی تمام جزئیات و متعلقات و مشخصات ملک می‌باشد مانند شماره ‌های مربوط به آب، برق و تلفن. توجه داشته باشید مطالبی در بنچاق نوشته میشود که در دفترچه مالکیت نیست و برای دسترسی به مشخصات ملک بهتر است در هنگام انجام معامله، محتویات بنچاق مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد. این اسناد امروزه خیلی رواج ندارند اما اعتبار آنها پس از تأیید صحت آنها نزد مراجع قانونی پذیرفته میشود.

سند منگوله‌دار

منظور انواع سند ملکی دفترچه‌ای است که با یک نخ و تکه ‌ای سرب تهیه میشوند. چنین سندی بواسطه همین تکه سرب پلمپ شده، اعتبار و صحتش تأیید میشود و این اطمینان را میدهد که آنچه در دست است یک سند ملکی مطمئن و معتبر است.

سند وکالتی چیست؟

به سندی میگویند که به نام شخص یا اشخاص دیگری بعنوان وکیل فروشنده اصلی تنظیم شده باشد. در این صورت باید وکالت آنها بصورت رسمی و محضری ثبت شده باشد تا برای دیگران نیز از اعتبار لازم برخوردار باشد.

آیا خرید و فروش با استفاده از سند وکالتی مشکلی ایجاد نمی‌کند؟

در صورت دادن وکالت بلاعزل، فروشنده هنوز می‌تواند مورد وکالت را (انتقال سند قطعی) خودش انجام دهد. او می‌تواند ملک را به شخص دیگری هم بفروشد و خودش سند را به نامش بزند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.