بررسی چند اصطلاح حقوقی با وکیل نادری

بررسی چند اصطلاح حقوقی با وکیل نادری : گاهی اوقات در مطالعه متون حقوقی با اصطلاحاتی مواجه می‌شویم که بدلیل نا آگاهی نسبت با مفهوم آنها، از فهم نکات حقوقی عاجز می‌مانیم. بنابراین با اشراف بر اصطلاحات حقوقی می‌توان بر متون حقوقی و حتی قانون تسلط پیدا کرد.

ترتب ایادی بر مال مغصوب

هرگاه مال مغصوبی بیش از یک دست گردش کند، آن ایادی را نسبت به آن مال مغصوب، ایادی مترتب بر مال مغصوب نامند و این صفت را ترتب ایادی بر مال مغصوب گویند. اصطلاح «تعاقب ایادی» و «تعاقب ایادی بر مال مغصوب» در همین معنی استعمال می‌شود.

بررسی چند اصطلاح حقوقی با وکیل نادری

معامله سفهی

معامله فرد عاقل، بالغ و رشید که برای تصرف در مال خود انجام داده است ولی وجهه‌ی عقلائی ندارد. به عبارت دیگر معامله از جنس معاملات سفهاء است هر چند که خود شخص از سفهاء نیست. معامله سفهی باطل است مانند صلح بلاعوض تمام دارائی به خویشاوند به طوری که خود شخص تهیدست گردد.

مقتضای ذات عقد

اثری که هدف اصلی عقدی را تشکیل می‌دهد مانند انتقال مبیع و ثمن در عقد بیع که هدف اساسی آن است و مقاربت رکن اصلی نکاح است. به همین جهت نکاح دختر دو ساله که به قصد محرم شدن مرسوم است، شرعاً و عرفاً باطل است.

مقتضای اطلاق عقد

اثری از آثار عقد که هرگاه در عقد نسبت به آن ذکری به میان نیاید عقد موجب به وجود آمدن آن اثر باشد. مثلاً اگر در عقد بیع راجع به محل تسلیم مبیع چیزی گفته نشود به موجب چنین عقدی مبیع باید در محل وقوع عقد تحویل داده شود.

موعد ایجاد حق

موعدی که با سپری شدن آن حق به وجود آید. مانند موعد در عقد معلق بر تملیک مالی که پس از گذشتن آن موعد، مال مورد معامله در ملکیت منتقل‌الیه مستقر می‌شود.

قرار اعدادی

اعداد به معنی آماده کردن است. قرار اعدادی قراری است برای آماده کردن مقدمات صدور حکم از قبیل قرار رسیدگی به دلائل، قرار رجوع به کارشناس، قرار رسیدگی به اصالت سند صادر می‌شود.

جهت معامله

هدف شخصی هر یک از متعاملین در معامله معین. این هدف ممکن است مشروع یا نامشروع باشد. هرگاه جهت نامشروع معامله در خود معامله مصرح نباشد ولی از قرائن و اوضاع و احوال معلوم گردد، به موجب ماده 217 قانون مدنی آن معامله باطل است.

موالات ایجاب و قبول

در انجام معاملات باید ذکر قبول یا تحقق قبول بعد از ایجاب، با فاصله‌ی زمانی کوتاه و متناسب با طبیعت عقد بیان شود. به عبارت دیگر فاصله بین ایجاب و قبول آنقدر زیاد نشود که عرفاً صورت عقد از بین برود. از این معنی به «توالی عرفی ایجاب و قبول» تعبیر شده است.

اهلیت تمتع

صلاحیت شخص حقیقی یا حقوقی برای داراد شدن حق. بطور مثال اتباع ایران می‌توانند مال غیرمنقول را مالک شوند.

اولتیماتوم

در حقوق بین‌ الملل بدین معناست که اعلان جنگ یک یا چند دولت به یک یا چند دولت که مشروط به شرط یا شرایطی است. هرگاه طرف آن شرط یا شروط را بپذیرد حالت جنگ عملاً حکمفرما نخواهد بود وگرنه حالت جنگ بین طرفین تحقق خواهد یافت.

امضای مسلم الصدور

در آیین دادرسی مدنی، امضائی که دعوی انکار و تکذیب نسبت به آن شنیده نشود را گفته میشود. مانند امضاء ذیل سند رسمی یا امضائی که صاحب امضاء معترف به صدور آن از خویش باشد.

مفهوم الصلح سید الاحکام چیست؟

در بررسی چند اصطلاح حقوقی عقد صلح تنها عقدی است که می‌تواند هرگونه توافقی را که در قالب سایر عقود به علت موانع قانونی در نمی‌آید، شکل دهد و محقق سازد و همان کاری که امروزه از ماده 10 قانون مدنی انتظار دارند. به همین جهت عقد صلح را آقای عقود و قراردادها می‌شمرند.

العقود تابعه للمقصود به چه معنایی است؟

یعنی عقدها از نظر آثاری که باید داشته باشند تابع قصدها یعنی قصد طرفین عقد و اراده ظاهری طرفین هستند. بطور مثال قالی را بافت کاشان پندارند و به آن قصد معامله کنند ولی در قرارداد ذکری از کاشانی بودن آن نشود و بعد معلوم شود که قالی بافت تبریز بوده است. این معامله طبق قانون صحیح است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *